Çekirge cad. Kültürpark Karş. Ersop Apt. No:33
+90 (224) 2222238 info@websitebursa.net
E-Ticaret Sistemleri, SEO, SEM ve Sosyal Medya Danışmanlığı

E-Ticaret ‘te Nelere Dikkat Edilmeli?

turkdukkan

Son günlerde herkesin ağzında bir E-Ticaret sitesi açacağım cümlesi dolaşmakta, peki e-ticaret sitesi açmak kolay mı?

Öncelikle herkesin bu yöne kaymasının en büyük nedeni; bir iş yeri maliyeti, dekorasyonun maliyeti sabit giderler ve eleman giderlerinin olmayacağını düşünüp E-Ticaret ile çok düşük maliyetle iş sahibi olacaklarının hayalidir.

E-ticaret yazılım piyasasına baktığınızda birçok firma E-ticaret yazılımı desteği vermektedir. Bu firmaların %80’inden fazlası açık kaynak kodlu herkesin internet aracılığıyla indirip erişebileceği E-Ticaret yazılımlarını adapte etmektedirler. Open Cart, Oscommerce, Zen cart bunlardan birkaçı. Geri kalan gerçekten bu işi benimsemiş, kendilerine göre şifreli ve güvenli şekilde kod sistemi kullanarak hazırladıkları e-ticaret sistemlerini pazarlamaktadırlar. Bunlardan bazıları ise turkdukkan.com, eticaretsitesiyap.com, ideasoft.com.tr, ticimax.com’dur.

Bununla beraber sitenizi kurmadan önce fiyat teklifleri almaya başladığınızda işin kolay olmadığını neyi ne ile karşılaştıracağınızı bilemiyorsunuz. Aylık, yıllık, ömür boyu lisanslar 100TL’den başlayıp, 15.000TL’ye varan fiyat aralığı elle tutulur bir şey olmamasından dolayı kafanızın iyice karışmasına sebep olmaktadır.

Yapmanız gerekenler!

Öncelikle açık kaynak kodlu yazılımlardan uzak durmanızda fayda var. Dünya çapında açık olarak herkes tarafından bilinen bir kod sistemine tüm dükkânınızı nasıl emanet edebilirsiniz?

2015 yılı sonunda şahit olduğum bir olayı aktarmak istiyorum: Bebek ve çocuk ürünleri satmakta olan bir firma, internet ortamında da satış yaparak satışlarını arttırmak istedi. Birkaç yazılım firması ile görüştü 1.000TL – 1.500TL fiyat aralığında açık kaynak kodu (Open Cart) kullanan bir firmayla anlaştı. Siteleri online olduktan bir buçuk ay sonra site hacklendi ve tüm ürünlerin fiyatları 1,00 TL olarak değiştirildi. Fark edildiğinde ise çoktan birçok ürün satılmıştı. Firma zararına tüm satışları teslim etmek zorunda kaldı.

Buna benzer dünya çapında binlerce örnek bulunmaktadır.

Güvenilir ve yıllardır firmaların isteklerine göre sistemlerini geliştirmiş 1. El E-ticaret firmaları ile çalışmak bu durumda en önemli başlangıç noktasını oluşturmaktadır.

E-Ticaret site yazılımına karar verdikten sonra sisteminizi kurdurdunuz, E-dükkanınızı açtınız sonra?

Müşteriler milyonlarca site arasından size nasıl gelecek?

Neden sizden alacak?

Bir önceki aşamayı geçen girişimciler buz dağının dev alt katmanıyla yüz yüze kalıyorlar. E-Ticaret hizmeti aldıkları firmanın bu hizmetleri yok ise E-Ticaret pazarında hiçbir zaman yer edinmeden eriyip gitmeye mahkûm olmaktadırlar.

Çoğunlukla da bu dönemde E-Ticaret’ten beklediklerini bulamayıp, sıkılıp çekilmektedirler.

Halbuki site online olduktan hemen sonra ilk altı aylık en yoğun çalışma dönemi başlamaktadır. Öncelikle alacağınız E-Ticaret yazılımının değişik E-Ticaret platformlarıyla (N11.com, gittigidiyor.com gibi) entegreli çalışıyor olmasına mutlaka dikkat edilmelidir. Bu durumda sitenizde pazara çıkardığınız herhangi bir ürünü aynı anda diğer platformlarda da satışa çıkarmış olmaktasınız. Entegreli olmayan bir yazılıma sahip iseniz sitenize eklediğiniz her bir ürünü, tekrar tekrar diğer platformlara da eklemek külfetine katlanmak zorunda kalırsınız ki bu çok ürün gamına sahip işletmede, çok büyük zaman kaybı yaratmaktadır.

Bununla beraber Google SEO çalışması yaptırmanız gerekmektedir. İşletmenizin faaliyet alanına göre anahtar kelimelerle arandığınızda, arama motorlarında üst sıralarda çıkabilir durumda olmalısınız. Google SEO çalışması yapabildiğini iddia eden firmalar da takdir edersiniz ki çok fazla. Yazılım mantığından uzakta, çalışma prensibini bile bilmeyen birçok kişi sizi Google aramalarında en üste çıkaracağız diye iddialarda bulunmaktadır. Bu detaylı konu Google SEO makalesinin altında bulabilirsiniz.

Kısaca, E-Ticaret kolay bir iş değildir. Başlangıç maliyeti evet bir mağaza açmaktan daha uygun olsa bile yapılması gereken kendine özgü bir çok basamakları vardır. Sabır her işte olduğu gibi burada da önemlidir. Şunu da unutmamalı ki işini doğru yapan birçok E-Ticaret sitesi, gerçek iş yerlerin çok çok üzerinde ciro yapmaktadırlar.

E-Ticaret’in en büyük özelliği sınırların olmaması, 7/24 tüm dünyada sizden bir şeyler satın almayı bekleyen birileri bulunmaktadır.

M. Emre ERSOP

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.