Çekirge cad. Kültürpark Karş. Ersop Apt. No:33
+90 (224) 2222238 info@websitebursa.net
E-Ticaret Sistemleri, SEO, SEM ve Sosyal Medya Danışmanlığı

SEO ve SEM arasındaki farklılıklar

SEO SEM ARASINDAKİ FARKLAR

SEO ve SEM arasındaki farklılıklar

SEM ( Search Engine Marketing ) ve SEO ( Search Engine Optimization ) arasında belirgin farklar vardır bunlardan başlıcaları.

SEM, SEO’ya oranla dönüşü oldukça hızlıdır. SEO çalışması yapılan bir sitenin istenilen konuma gelmesi 1 ay ile 1 yıl arasında değişebilmektedir. Buradaki zaman farkı seçilen arama kelimesinin rekabet ortamına göre değişiklik gösterebilmektedir. Oysa SEM’de bu süreç oldukça  kısadır.

Yeni bir adwords hesabının aktif olması maksimum 3 iş günü sürmektedir. Aracı bir kurum kullanmanız durumunda bu süre çok daha kısa sürecektir ve aynı gün içerisinde reklamlarınız görünmeye ve ziyaretçi almaya başlarsınız. Yeni açılmış olan bir web sitesi için SEM oldukça etkili bir silahtır. Web sitenizin ilk dönemlerinde arama motoru pazarlamasını ve sosyal medya pazarlamasını tercih etmeniz doğru bir tercih olacaktır. Yalnız şöyle bir durum var ki; yaptıkları yatırımların maksimum düzeyde dönüş sağlamasını iseteyen firmalar ilk açıldıkları günden itibaren veya internet üzerinden bir ürünü ya da hizmeti pazarlamaya başladıkları andan itibaren bu üç silahı (SEM,  SEO, SMM ) bir arada kullamalı ve SEM, “sosyal medya pazarlaması” ile aldıkları dönüş doğrultusunda SEO çalışmasına ağırlık vermelidir.

SEO SEM ARASINDAKİ FARKLAR
SEO SEM Arasındaki Farklar

Bu arada en önemli unsurlardan birisi de kullanıcı davranışlarıdır. Yapılan istatistiksel çalışmalar sonucunda arama motorlarına verilen reklam linklerine çoğunlukla tıklanılmadığıdır. Yapılan araştırmalarda çoğu kullanıcı için reklamlar antipatik olarak nitelendirilmektedir. Organik Aramaları tercih ediyor çünkü reklam alanında yer alan firmaların bulundukları konum Adwords TBM (Tıklama Başına Maliyet) oranı ile belirlenirken, yarın orada olacağının herhangi bir garantisi yoktur. Organik aramalar için ise böyle bir şey söz konusu değildir, doğal aramalarda yer alan web siteleri uzun soluklu çalışmalar ile bulundukları konuma sahip olmuşlardır.
SEO ve SEM arasındaki üçüncü en önemli fark ise kesinlikle maliyettir. Arama Motoru Optimizasyonu, Arama Motoru Reklamcılığına oranla çok daha düşük maliyetlidir. Firmanız bünyesinde bulunduracağınız veya dışarıdan destek alacağınız bir SEO danışmanı, ya da SEO uzmanı’na önceden belirlenmiş olan sabit bir bedel ödersiniz. Google Adwords için ise bu mümkün değildir. Bildiğiniz gibi Adwords reklam fiyatlarını (TBM) reklam verenler belirlemektedir ve bizler rekabet olayını biraz abarttığımız için TBM oranları inanılmaz derecede yükselebilmektedir. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalar için TBM oranları haddinden fazla yükseliyor. TBM oranlarındaki yüksek maliyetin diğer bir sebebi ise bilinçsiz Adwords hesap kullanımı + Adwords Kupon kullanımıdır.
Dördüncü kıyaslama maddemiz psikolojik baskıdır. Organik aramalarda yer alan firmaların adwords reklamlarını tercih eden firmalara büyük bir psikolojik baskı yaptığı görülmektedir. Firmanız ne kadar büyük olursa olsun alanında (SEO) uzman kişilerle çalışmadığınız sürece google doğal arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamazsınız ve sizden daha küçük işletmelerin doğal arama sonuçlarında sizin sitenizden yüksekte yer alması zamanla psikolojik bir baskıya dönüşecektir.
SEO ve SEM arasında farklılıklar içerisinde iki sistem arasındaki bariz ziyaretçi hacmidir. Adwords reklamlarının yayında olmadığı dönemlerde hiç var olmamış gibi kaybolacağınızı unutmayınız.

Usulüne uygun şekilde yapılan arama motoru optimizasyonu ile web siteniz 24 saat boyunca siteniz hedef kitlenize sizin adınıza tanıtımı sağlamakta olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.